Inspiracje

         CYTATY

Wiesz co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć.

 Terry Pratchett, Ruchome obrazki

 

Kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, za pieniądze których nie masz , by zaimponować ludziom których nie lubisz.

Fight Club

 

Jak się gniewać, to się gniewać – stwierdziła mała Mi, obierając ziemniaka zębami – Trzeba czasem być złym, każde najmniejsze stworzenie ma prawo być złe. Ale Tatuś gniewa się nie tak, jak trzeba. Nic nie wydmuchuje z siebie, tylko wciąga do środka.

Tove Jansson

 

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym podejmuje decyzję wpływającą na jego przyszłe los, kiedy na skrzyżowaniu wielu dróg musi wybrać jedną z nich, nie wiedząc, dokąd ona prowadzi.

Mario Puzo, Rodzina Borgiów

Zwieść cię może ciągnący uli­cami tłum, wódka w par­ku wy­pita al­bo zachód słońca.

Grzegorz Turnau

 

Największym wrogiem wolności jednostki jest sama jednostka, bo prawdziwą wolność tylko my sami możemy sobie zagwarantować. Chociaż człowiek, który chce swobodnie się wypowiadać i zachowywać, musi liczyć się z tym, że zostanie to przez jakieś kręgi wyszydzone lub potępione. Prawdziwa wolność jest dla ludzi odważnych, którzy potrafią za swoje czyny czy słowa brać nawet gorzką odpowiedzialność.

Katarzyna Nosowska

Cza­sem gdy wszystko

od­da­la się w głębo­ki sen

Przychodzi przebudzenie

a reszta jest prawdą. 

   Jim Morrison

 

Staraj się nie mieć nic na własność. Jeśli masz od kogo, to pożyczaj nawet buty.

Forrest Gump

 

Niestety takie jest życie. Wiesz, na czym polega problem, Rachel? Na czym? Bezwiedni przechodzimy od wieku, w którym mówimy “takie będzie moje życie” do wieku, w którym stwierdzamy “Takie jest życie”.

reż. Paolo Sorrentino, Wszystkie odloty Cheyenne’a

 

W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach zrobiłby dla Ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała.

 

Lewis Carroll – Alicja w Krainie Czarów

Normalność jest linoskoczkiem nad otchłanią nienormalności.

Witold Gombrowicz, Ferdydurke

 

Ale pamiętaj: jeśli chcesz szczęśliwego życia – szukaj. Że je znajdziesz – też nie wątpię, wierzę w ciebie. Więc dlatego nie mówię ci – „żegnaj” – bo wierzę, że wrócisz, choć sam jeszcze nie wiem do czego…

Marek Hłasko, Wilk

 

To niewiarygodne, jak można czuć się szczęśliwą przez tyle lat, mimo tylu kłótni, tylu upierdliwości i tak naprawdę, kurwa, nie wiedzieć, czy to miłość czy nie.

 Gabriel García Márquez, Miłość w czasach zarazy
 

– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(…)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.

Michaił Bułhakow,  Mistrz i Małgorzata

 

Amelii wolno żyć marzeniami i zamykać się w sobie. Każdy ma niezbywalne prawo do zmarnowania sobie życia.

reż. Jean-Pierre Jeunet,  Amelia

 

Strach bywa twórczy. Napędza wyobraźnię i mobilizuje ducha. To lepsze niż instynkt, który wspaniale uruchamia mięśnie i emocje, ale przy okazji całkowicie blokuje myśli.

Wojciech Cejrowski, Rio Anaconda

 

Wiesz, wszyscy panikują, wszyscy. Sprawy się komplikują, panika leży w ludzkiej naturze, nieważne jak to nazwiesz, nic na to nie poradzisz.

Quentin Tarantino, Wściekłe psy

 

Na pewno właśnie na tym polega piekło. Na powtarzalności.

Marcin Świetlicki – Trzynaście